Біографія Галини Григор’євої

Галина Григор’єва (26 квітня 1933, Київ) – відомий український живописець.

Закінчила Республіканську художню школу ім. Т. Г. Шевченка і разом з Зоєю Лерман була серед перших випускників. Дружбу з родиною Лерман-Луцкевич сім’я Григор’євих пронесе крізь десятиліття.

У 1959 році закінчила Київський державний художній інститут (майстерня книжкової графіки Іларіона Плещинського). Завдяки майстрові Галина Сергіївна ознайомилася з мистецтвом початку ХХ століття і з ідеями російського авангарду. У 1959-64 рр.. працювала у видавництвах «Робшкола» і «Дитвидав».

По закінченні інституту склалася ціла група молодих художників, що протистояли ідеям соцреалізму, – Галина Григор’єва, Зоя Лерман, Яким Левич, Анатолій Лимарєв, Ігор Григор’єв, Георгій Якутович, Михайло Вайнштейн, Владислав Мамсіков, Юрій Луцкевич, Олександр Агафонов… У 1970-х їхні роботи не виставлялися, тому художники робили закриті покази в майстерні батька Галини, митця Сергія Григор’єва, проте через донос відбувся скандал у Спілці художників. Художниками зацікавився КДБ. Точкою відліку вільної творчості Галина Григор’єва називає горезвісну «Виставку дев’ятьох» (Київ, 1985). Радянські мистецтвознавці та журналісти розкритикували роботи, назвавши експозицію безликою. Глядачі ж чи не вперше за багато років побачили роботи талановитих і зрілих художників.

Найбільше вплинули на творчість художниці роботи Джотто ді Бондоне, а потім – творчість бойчукістів, з якою вона ознайомилася в запасниках Українського музею. Як говорить сама Галина Сергіївна: «Покликання художника в моєму розумінні – це дійсно дар Граду Небесного, я впевнена, що в нас живе пам’ять про той рай, який, звичайно, був, і де жили ми, де все було в згоді, де не було зла, де була любов один до одного, де дійсно міг “посідати агнець із левом”».

Роботи художниці перебувають в Українському національному музеї, Музеї історії Києва, Національному музеї ім. Д. Шептицького (Львів), в колекціях «Градобанку» і «Діджитал Еквіпмент Україна», а також у приватних колекціях в Україні, європейських країнах, Канаді та США.

Галина Григор'єва

Повернутися на головну сторінку мисткині